lokp.pl
Magiczny wieczór - 6 grudnia Kiermasz świąteczny w ...
3
gru
2024
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
34 32 732 29
Oficjalna strona internetowa Liceum Ogólnokształcącego w Kamienicy Polskiej. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
10 października 2015 roku w ramach Koła Historycznego prowadzonego przez nauczyciela historii Kornela Mielczarka odbyła się wycieczka, której celem były Góry Towarne. Na szlak wyruszyły uczennice klasy III LO w Kamienicy Polskiej: Klaudia Grela i Magdalena Musialik.
Po dotarciu na miejsce został zrealizowany pierwszy punkt wyprawy – eksploracja Jaskini Cabanowej. Ta niewielka grota zasługuje na uwagę dzięki szacie naciekowej oraz widocznym na stropie krętym wymyciom. W miejscu ich zbiegu powstały kotły.
Jaskinię rozpoczyna stosunkowo mały otwór, za którym znajduje się niski i wąski korytarz prowadzący do przestronnej sali wysokiej na 7 m. W grocie podziwiać można stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, mleko wapienne i polewy. Niestety bogata szata naciekowa została w dużym stopniu zniszczona przez szpatowców z Kusiąt, eksploatujących tutaj niegdyś kalcyt, a także przez turystów, którzy zabierali z niej „pamiątki” – fragmenty szaty naciekowej.
Drugim punktem wyprawy była eksploracja jaskini Towarna i Dzwonnica. Grota składa się z trzech części: Towarnej, Dzwonnicy oraz Niedźwiedziej połączonych ze sobą korytarzami różnych wielkości. Podczas badań archeologicznych prowadzonych w latach 1970-1971 odnaleziono w jaskini ślady bytności człowieka
w okresie środkowego paleolitu, a także kości niedźwiedzia jaskiniowego.
Według legendy w okresie średniowiecza rozbójnicy ukrywali w jaskini zrabowany towar. Stąd właśnie wzięła się nazwa groty oraz gór.
Do jaskini prowadzi szeroki otwór. Po kilku metrach korytarzem w prawo dochodzi się do sali (Towarna) z ciekawą szatą naciekową przypominającą złoto.
Tutaj miał się znajdować podczas II wojny światowej schron partyzancki.
Po opuszczeniu Towarnej, kierując się do przodu, trafiamy do części Niedźwiedziej.
Z obszernej sali ciągnie się niski korytarz, który prowadzi do mniejszej sali.
W połowie drogi korytarza znajduje się ciasny tunel prowadzący do Dzwonnicy.
W jej prawym korytarzu można podziwiać nacieki mleka wapiennego, którego nagromadzenie jest unikatowe. Lewy korytarz prowadzi do ciasnego wyjściu, przy którym można spotkać sieciarza jaskiniowego – najbardziej jadowitego pająka
w Polsce.
Po zakończeniu eksploracji jaskiń został zrealizowany trzeci punkt wyprawy – złożenie hołdu polskim bohaterom pochowanym w masowych mogiłach na Cmentarzu Ofiar II Wojny Światowej w Olsztynie. Zostali oni zamordowani przez Niemców w czasie II wojny światowej w ramach nadzwyczajnej akcji pacyfikacyjnej mającej na celu wyniszczenie polskich elit.
W trakcie wycieczki uczniowie mieli możliwość poznania historii Polski i regionu częstochowskiego. Mogli z bliska zobaczyć minerały i nacieki jaskiniowe, o których uczyli się na lekcji geografii. Przede wszystkim jednak przeżyli niezwykłą podróż łączącą przeszłość z teraźniejszością.
Kornel Mielczarek
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.