lokp.pl
Magiczny wieczór - 6 grudnia Kiermasz świąteczny w ...
3
gru
2024
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
34 32 732 29
Oficjalna strona internetowa Liceum Ogólnokształcącego w Kamienicy Polskiej. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Głównym celem projektu jest szeroko pojęta edukacja ekologiczna uczniów oraz całej społeczności lokalnej. Poprzez zaangażowanie licealistów w różnorodne zadania mamy zamiar wpłynąć na wzrost ich świadomości dotyczącej współzależności człowieka ze środowiskiem. Pierwszy rok realizacji projektu związany był głównie z gospodarką odpadami. Podczas wizyt roboczych w Polsce, Turcji, Słowenii odbyły się wycieczki do lokalnych wysypisk śmieci, gdzie młodzież zapoznała się z procesem segregacji i przetwarzania odpadów. Uczniowie brali udział w różnorodnych warsztatach ekologicznych, podczas których tworzyli zabawki ekologiczne, biżuterię oraz inne produkty, wykorzystując niepotrzebne materiały. Drugi roku realizacji projektu poświęcony jest gospodarce wodnej oraz energetycznej.
Przygotowując się do wizyty w Rumunii, młodzież zaangażowana była w szereg działań. Zwiedziliśmy jedną z najstarszych i największych stacji uzdatniania wody w regionie częstochowskim - Wierzchowisko, uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące problemów związanych z gospodarką wodną w Polsce, przyczyn niedoboru wody oraz perspektyw na przyszłość. W listopadzie, w naszym Liceum, odbyło się spotkanie z przedstawicielem firmy SOLGR na temat alternatywnych źródeł energii, podczas którego młodzież zapoznała się z zaletami instalowanie kolektorów słonecznych, pozwalających na zredukowanie kosztów podgrzewania wody. Uczniowie wzięli udział w konkursie fotograficznym „Piękno Ziemi”, na lekcjach biologii przeprowadzali doświadczenia związane z wodą, a na języku angielskim zapoznawali się z terminologią dotyczącą gospodarki wodnej i energetycznej.
Efekty działań wypracowanych w okresie od ostatniej wizyty w Bułgarii zostały przedstawione podczas prezentacji szkół, które tradycyjnie odbyły się w pierwszy dzień wizyty w goszczącej nas szkole „Constantin Brancusi” Technical College. W przerwach mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych potraw przywiezionych przez każdą z uczestniczących w projekcie szkół.
Wizyty w krajach partnerów biorących udział w projekcie są również szansą zapoznania się z przyrodą, kulturą i zabytkami kraju gospodarzy. W drugim dniu wizyty w Rumunii zostaliśmy oficjalnie powitani przez mera miasta Oradea w ratuszu miejskim, zwiedziliśmy zabytkowe centrum miasta, twierdzę, oraz kościół z mechanizmem zegarowym pokazującym fazy księżyca.
Największą atrakcją turystyczną była możliwość obejrzenia jednej z najstarszych i największych w Europie kopalni soli w mieście Turda. Kopalnia ta nie jest zwykłą kopalnią soli, ale podziemnym parkiem rozrywki, w którym można spędzić aktywnie cały dzień. Główna komnata jest tak ogromna, że mieści w sobie m.in. amfiteatr, diabelski młyn, pole do minigolfa, tory do kręgli, a także podziemne słone jezioro, po którym można pływać łódką.
Niezapomniane wrażenia wywarła również na nas Jaskinia Niedźwiedzia w Górach Apuseni, której wiek ocenia się na 50 tys. lat. Została ona przypadkowo odkryta w 1975 roku przez robotników wydobywających marmur. Nazwa jaskini wiąże się ze znalezieniem w niej kości tych zwierząt, dla których była ona schronieniem ok. 15 tys. lat temu. Główną atrakcją jaskini są niezliczone stalaktyty oraz stalagmity.
Cała nasza grupa zakwaterowana została w eleganckim hotelu Aqua Park President Hotel, znajdującym się w miejscowości uzdrowiskowej Baile Felix, słynącej z wód termalnych. W wolnym czasie mogliśmy więc korzystać z bogatej oferty parku wodnego.
Ogółem, podczas czterech wizyt, miało miejsce 20 mobilności uczniów naszej szkoły. W czerwcu tego roku projekt zakończy się wizytą na Węgrzech, co stworzy szansę wyjazdu dla kolejnych 5 uczniów. Wszystkie informacje na temat projektu i wykonywanych działań zamieszczane są na portalu społecznościowym Facebook oraz na stronie projektu www.theplanetinourhands.eu
Urszula Rajczyk
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.