Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

sekretariat@lokp.pl

34 327 32 29

Logo serwisu.

Liceum Ogólnokształcące

w Kamienicy Polskiej

Logo serwisu.

Aktualności

Licealiści z wizytą w Rumunii

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Licealiści z wizytą w Rumunii

Głównym celem projektu jest szeroko pojęta edukacja ekologiczna uczniów oraz całej społeczności lokalnej. Poprzez zaangażowanie licealistów w różnorodne zadania mamy zamiar wpłynąć na wzrost ich świadomości dotyczącej współzależności człowieka ze środowiskiem. Pierwszy rok realizacji projektu związany był głównie z gospodarką odpadami. Podczas wizyt roboczych w Polsce, Turcji, Słowenii odbyły się wycieczki do lokalnych wysypisk śmieci, gdzie młodzież zapoznała się z procesem segregacji i przetwarzania odpadów. Uczniowie brali udział w różnorodnych warsztatach ekologicznych, podczas których tworzyli zabawki ekologiczne, biżuterię oraz inne produkty, wykorzystując niepotrzebne materiały. Drugi roku realizacji projektu poświęcony jest gospodarce wodnej oraz energetycznej.

Przygotowując się do wizyty w Rumunii, młodzież zaangażowana była w szereg działań. Zwiedziliśmy jedną z najstarszych i największych stacji  uzdatniania wody w regionie częstochowskim - Wierzchowisko, uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące problemów związanych z gospodarką wodną w Polsce,  przyczyn  niedoboru wody  oraz perspektyw na przyszłość. W listopadzie, w naszym Liceum, odbyło się  spotkanie z przedstawicielem firmy SOLGR na temat alternatywnych źródeł energii, podczas którego młodzież zapoznała się z zaletami instalowanie kolektorów słonecznych, pozwalających na zredukowanie kosztów podgrzewania wody. Uczniowie wzięli udział w konkursie fotograficznym „Piękno Ziemi”, na lekcjach biologii przeprowadzali doświadczenia związane z wodą, a na języku angielskim zapoznawali się z terminologią dotyczącą gospodarki wodnej i energetycznej.

Efekty działań wypracowanych w okresie od ostatniej wizyty w Bułgarii zostały przedstawione podczas prezentacji szkół, które tradycyjnie odbyły się w pierwszy dzień wizyty w goszczącej nas szkole „Constantin Brancusi” Technical College. W przerwach mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych potraw przywiezionych przez każdą z uczestniczących w projekcie szkół.

Wizyty w krajach partnerów biorących udział w projekcie  są również szansą zapoznania się z przyrodą, kulturą i zabytkami kraju gospodarzy. W drugim dniu wizyty w Rumunii zostaliśmy oficjalnie powitani przez mera miasta Oradea w ratuszu miejskim, zwiedziliśmy zabytkowe centrum miasta, twierdzę, oraz kościół z mechanizmem zegarowym pokazującym fazy księżyca.

Największą atrakcją turystyczną była możliwość obejrzenia jednej z najstarszych i największych w Europie kopalni soli w mieście Turda. Kopalnia ta nie jest zwykłą kopalnią soli, ale podziemnym parkiem rozrywki, w którym można spędzić aktywnie cały dzień. Główna komnata jest tak ogromna, że mieści w sobie m.in. amfiteatr, diabelski młyn, pole do minigolfa, tory do kręgli, a także podziemne słone jezioro, po którym można pływać łódką.

Niezapomniane wrażenia wywarła również na nas Jaskinia Niedźwiedzia w Górach Apuseni, której wiek ocenia się na 50 tys. lat. Została ona przypadkowo odkryta w 1975 roku przez robotników wydobywających marmur. Nazwa jaskini wiąże się ze znalezieniem w niej kości tych zwierząt, dla których była ona schronieniem ok. 15 tys. lat temu. Główną atrakcją jaskini są niezliczone stalaktyty oraz stalagmity.

Cała nasza grupa zakwaterowana została w eleganckim hotelu Aqua Park President Hotel, znajdującym się w miejscowości uzdrowiskowej Baile Felix, słynącej z wód termalnych. W wolnym czasie mogliśmy więc korzystać z bogatej oferty parku wodnego.

Ogółem, podczas czterech wizyt, miało miejsce 20 mobilności uczniów naszej szkoły. W czerwcu tego roku projekt zakończy się wizytą na Węgrzech, co stworzy szansę wyjazdu dla kolejnych 5 uczniów. Wszystkie informacje na temat projektu i wykonywanych działań zamieszczane są na portalu społecznościowym Facebook oraz na stronie projektu www.theplanetinourhands.eu

Urszula Rajczyk

24

MAR

2014

1678

razy

czytano

432/473

lokp.pl

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Logo serwisu.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie klientów

Dziękujemy

Liceum w Kamienicy Polskiej

Logo serwisu.

Ukryj moduł.